Μετά τις εκλογές που πέρασαν και λίγο πριν τις επόμενες, ξεχάσαμε το καλοκαίρι, που αδιάφορο για τα ανθρώπινα πάθη έκανε δειλά – δειλά την εμφάνισή του. Ιούνιος 2019, ο πρώτος μήνας του καλοκαιριού. Με τον φακό του Μιχάλη Τζανουλίνου να μας υπενθυμίζει πάντα πως η ζωή μπορεί να είναι όμορφη αρκεί να την κοιτάξεις…
“Ήσυχες μέρες με πολλά δέντρα. Σου πάει αυτό το αεράκι γύρω στα χείλη σου. Σου πάει αυτό το λουλούδι που κοιτάζεις. Ώστε δεν είναι ψέμα η θάλασσα, το λιόγερμα κι η βάρκα αυτή που πλέει στον δειλινό ροδώνα έχοντας για μοναδικό της επιβάτη ένα κορίτσι και μια λυπημένη κιθάρα. Άσε με να τραβήξω εγώ τα κουπιά σα να τραβώ δυό ξεχασμένες πορφυρές ακτίνες“.
Γιάννης Ρίτσος
Η ομορφιά των βράχων, του πράσινου, του γαλάζιου... Ιούνιος στην Άνδρο. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Οι μπουκαμβίλιες και όλες οι αποχρώσεις του πράσινου, με φόντο την πέτρα. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Και μια αυλή νησιώτικη, όπως εκείνες των παιδικών μας χρόνων...Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Το βαρκάκι με τα κουπιά παραπέμπει σε εκείνες τις περιόδους της απλότητας και ίσως - ίσως της ευτυχίας. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Μαβί τα χρώματα του δειλινού Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Και τα κεριά ακόμη θα ανάψουν από τα χρώματα της δύσης Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Και οι βάρκες ακίνητες στον καθρέπτη του λιμανιού. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Χρησιμοποιούμε Cookies για να διασφαλίσουμε ότι σας προσφέρουμε την καλύτερη εμπειρία στον ιστότοπο μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο, θα υποθέσουμε ότι είστε ικανοποιημένοι με αυτόν...OK