Στην ώρα του, τυπικός και ακριβής, όπως πάντα τηρώντας το πρωτόκολλο η Α.Ε. ο πρόεδρος της ελληνικής Δημοκρατίας κ. Προκόπης Παυλόπουλος έφτασε απόψε 27.7.2019 στην Άνδρο για να εγκαινιάσει την έκθεση Γιάννη Τσαρούχη, μια έκθεση που γιορτάζει τα 25 χρόνια από την αρχή λειτουργίας του εικαστικού θεσμού«ΠΛΟΕΣ» στο Ίδρυμα Π. & Μ. Κυδωνιέως της Άνδρου, ενώ συμπληρώνονται φέτος 30 χρόνια από τον θάνατο του κορυφαίου Έλληνα ζωγράφου Γιάννη Τσαρούχη.
Photo: Άννα Βούλγαρη
Το Ίδρυμα Π. & Μ. Κυδωνιέως της Άνδρου, για την πραγματοποίηση της εφετινής έκθεσης συνεργάστηκε με το Ίδρυμα Γιάννη Τσαρούχη και την κ. Νίκη Γρυπάρη, καθώς και με την Συλλογή πολλαπλών και πρωτοτύπων έργων του γνωστού συλλέκτη κ. Δημήτρη Τσίτουρα, ενός μακροχρόνια αφοσιωμένου, στενού και αγαπητού φίλου του ζωγράφου, όπου με τις γνώσεις και την καλλιέργειά του, αλλά και με την αισθητική επιλεκτικότητα που τον χαρακτηρίζει, παίρνοντας πάντα την έγκριση και σεβόμενος την καθοδήγηση του Τσαρούχη, δημιούργησε τη μοναδική στο είδος της Συλλογή του, το βιβλίο της οποίας κλείνει κι αυτό 30 χρόνια από την πρώτη του έκδοση.
Photo: Άννα Βούλγαρη
Την έκθεση επιμελείται η Ιστορικός Τέχνης και Θεωρίας του Πολιτισμού κ. Αθηνά Σχινά, η οποία έχει γράψει και το κείμενο του συλλεκτικού λευκώματος της έκθεσης η οποία θα διαρκέσει έως 30/09/19.”
Παρόντες στην τελετή των εγκαινίων ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σύρου κ. Δωρόθεος Β´ η υπουργός Πολιτισμού κ. Λίνα Μενδώνη, οι βουλευτές του νομού κ.κ. Μονογυιού και Φόρτωμας, ο πρ. Επίτροπος της Ελλάδας στην Ε.Ε. κ. Γιάννης Παλαιοκρασσάς, οι τοπικές αρχές και πλήθος κόσμου.
Η εφημερίδα ευχαριστεί θερμά τους συνεργάτες της κ.κ. Άννα Βούλγαρη και Μιχάλη Τζανουλίνο για την κάλυψη των εγκαινίων.
Παρών και ο νεοεκλεγείς Έπαρχος Δημήτρης Λάσκαρης με την σύνοδο του . Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Οι κυρίες Βασιλόπουλου και Σουρή Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Οι δύο φιλοτεχνοι δικηγόροι Γιάννης Ξανθός και Γιώργος Τσατήρης. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Μηνάς Γκούμας, στο ...πλήθος. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας αποχωρεί, κοντά του ο φίλος και εκδότης του, Γιώργος Δαρδανός. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Η κυρία Αθηνά Σχινά.. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Η κ. Λία Δανιόλου Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Το ζεύγος Καίρη και η κ. Γρυπάρη Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Ράνια και Στέφανος Κωνσταντινίδης με φιλικό ζευγάρι στην έκθεση.Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Οι αδελφοί Τριανταφυλλάκη. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Η κ. Ελένη Ξηροπαΐδη Κουτσούκου Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Ο γλύπτης Πραξιτέλης Τζανουλίνος ο οποίος έχει φιλοτεχνήσει τις προτομές των Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Ο χαρισματικός Δημήτρης Τσίτουρας. Sir!!! Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Οι κυρίες Τούντα και Δανιόλου στα εγκαίνια. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Η κυρία Μανούσου με φίλες. Photo: Μιχάλης Τζανουλίνος
Ο κόσμος μεταφέρθηκε σχεδόν σύσσωμος στο ανοιχτό θέατρο για την συναυλία του Κωστή Μαραβέγια. Photo: Άννα Βούλγαρη.
Χρησιμοποιούμε Cookies για να διασφαλίσουμε ότι σας προσφέρουμε την καλύτερη εμπειρία στον ιστότοπο μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο, θα υποθέσουμε ότι είστε ικανοποιημένοι με αυτόν...OK