«Ιανός», βροχή και μία συνεδρίαση Δ.Σ. με τηλεδιάσκεψη έδωσαν τον τόνο στην πρώτη φθινοπωρινή μέρα του 2020.
![«Ιανός», βροχή και μία συνεδρίαση Δ.Σ. με τηλεδιάσκεψη](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2020/09/480436F6-59BF-4BA3-8074-3DF9CFAA76AA-e1600545654853.jpeg)
Σε επιφυλακή Λιμενικό και Πολιτική Προστασία, με αγωνία για τον Ιανό που δοκίμασε την χώρα μας, η Άνδρος ξύπνησε βροχερή το πρωί του Σαββάτου 19.9.2020.
Η τηλεδιάσκεψη του δημοτικού συμβουλίου σε παράλληλες οδούς ακολούθησε φθινοπωρινά μονοπάτια.
Εκτός ημερησίας διατάξεως αποφασίστηκε η σύνταξη ψηφίσματος για την μεταφορά των μαθητών στο σχολείο τους και τον σχετικό διαγωνισμό που προκηρύσσει η Περιφέρεια Ν.Αιγαίου, εφαρμόζοντας τις διατάξεις του ν. με την υπ΄αριθ. 50025/19-09-2018 ΚΥΑ «Μεταφορά μαθητών δημόσιων σχολείων από τις Περιφέρειες» (ΦΕΚ τ.Β’ 4217/26-09-2018) και την υπ’αριθ. 4959/24-01-2019 εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών με θέμα «Διευκρινήσεις επι της υπ’αριθ.50025/19-09-2018 ΚΥΑ.
Δεν αποφασίστηκε αύξηση στα τέλη ύδρευσης/αποχέτευσης. Δεν αποφασίστηκε καμιά αύξηση στα τέλη καθαριότητας, ενώ θα διεξαχθούν διαγωνισμοί που αφορούν στην ανακύκλωση, την κομποστοποίηση, την δεματοποίηση.
![«Ιανός», βροχή και μία συνεδρίαση Δ.Σ. με τηλεδιάσκεψη](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2020/09/00059650-CB73-42AC-9E4B-57774EF89C1C-e1600546329119.jpeg)
Οι προτάσεις της Οικονομικής Επιτροπής ψηφίστηκαν κατά πλειοψηφία μετά από διαλογική συζήτηση των συμβούλων, που κινήθηκε στο γνωστό κλίμα.
Με τη λήξη της συνεδρίασης είχε αλλάξει σιγά-σιγά και ο καιρός και η βροχερή μέρα έδωσε τη θέση της στην λιακάδα.