Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο που φέτος γιόρτασε ένα διαφορετικό Πάσχα, λόγω κορωνοϊού. Ένα Πάσχα που ευχόμαστε ολόψυχα να είναι το τελευταίο με μέτρα και κοινωνική αποστασιοποίηση…
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/181788223_4180476262005253_4095253875392293702_n.jpg)
Το πρώτο βήμα έγινε με το άνοιγμα της καφεστίασης σήμερα 3 Μαΐου 2021. Η μέχρι χθες άδεια πλατεία Καΐρη γέμισε κόσμο που απολαμβάνει τον χλωμό ήλιο της ερήμου (αφρικανική σκόνη και δυσανάλογες με την εποχή θερμοκρασίες), ελπίζοντας αυτή να είναι η τελευταία φορά που η εστίαση ανοιγόκλεισε λόγω covid 19.
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/neiborio-scaled-e1620046258664.jpeg)
Το Μεγάλο Σάββατο τα πράγματα ήταν ακόμη διαφορετικά. Από το Νειμποριό στην Χώρα διαβαίνοντας τη νέα ασφαλτόστρωση, που τουλάχιστον όπως φαίνεται θέλει δουλειά ακόμη…
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/agora-adeia-hora-rotated-e1620046384226.jpeg)
Μια αγορά που δεν θύμιζε σε τίποτα άλλα “Μεγάλα Σάββατα” περασμένων ετών. Πλην 2020 βεβαίως…
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/hora-plateia-kairi-megalo-savvato-2.jpg)
Το ίδιο και η πλατεία Καΐρη. Λιγοστοί άνθρωποι καθήμενοι στα παγκαλάκια του ζαχαροπλαστείου “Ερμής” και του ξενοδοχείου “Νίκη”.
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/hora-plateia-kairi-megalo-savvato-e1620046562274.jpg)
Τα τραπεζάκια αναποδογυρισμένα κι άδεια περίμεναν το άνοιγμα της καφεστίασης την Δευτέρα του Πάσχα. (σήμερα δηλαδή).
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/messaria-dromos-e1620046650619.jpg)
Στο δρόμο για το Γαύριο περνώντας από την Μεσαριά. Κι εκεί η νέα ασφαλτόστρωση θέλει δουλειά ακόμη…
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/gavrio-limani-e1620047289335.jpg)
Τα αυτοκίνητα στο λιμάνι λιγοστά. Ποιος επιστρέφει στην Αθήνα για το Πάσχα;
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/thea-apo-agio-kypriano-2-scaled-e1620047382270.jpg)
Ποιος αφήνει αυτή τη μοναδική θέα από τον Άγιο Κυπριανό για το “κλεινόν άστυ”;
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/agios-nikolaos-gavrio-anastasi-e1620047773654.jpg)
Το βράδυ της Ανάστασης ο παπα-Καλλίνικος του Γαυρίου “ανασταίνει” στον Άγιο Νικόλαο
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/agios-nikolaos-gavrio-anastasi-2-e1620047833187.jpg)
Οι μικροί πιστοί με αναμμένες τις λαμπάδες τους φορώντας τις μάσκες τους. Λιγοστός κόσμος στην Ανάσταση της 9ης μ.μ.
![Μια πασχαλιάτικη βόλτα στην Άνδρο](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2021/05/faros-gavriou-scaled.jpg)
Με φάρο, τον φάρο του Γαυρίου ελπίζουμε στην ανάσταση στην καθημερινότητα και στη ζωή μας.
Η ολοκληρωμένη ασφαλτόστρωση της Χώρας, εκείνη η περίφημη από Τρικόγλου μέχρι Πευκάκια, όπως και το μικρό κομμάτι πριν το Νειμποριό, ξεκολλούν με απλό περπάτημα ή σκούπισμα (όπου είναι κοντά σε σπίτια). Ταλαιπωρία και πεταμένα λεφτά….λεφτά των πολιτών!