!["Γεροντούλη μου" στους "Πρωταγωνιστές" του Σ. Θεοδωράκη Μ. Δευτέρα](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2023/04/EVDOKIMOS-1.jpg)
«Γεροντούλη μου»! Είναι η προσφώνηση του πατέρα Αέτιου στον ηγούμενο Ευδόκιμο. Η μικρή αδελφότητα του παλαιότερου μοναστηριού του Αιγαίου δεν αρέσκεται σε τυπικότητες. Οι μοναχοί προσφέρουν αγάπη ο ένας στον άλλον, την ίδια που θα εισπράξει και ο επισκέπτης της Μονής.
Μεγάλη Δευτέρα στις 22:40 οι «Πρωταγωνιστές» είναι αφιερωμένοι στην Μονή Παναχράντου, της Άνδρου, που έχει πάντα την πόρτα της ανοιχτή σε όλους.