![](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2020/05/EBA56896-A72A-49A4-B544-E056A21D9F3D-e1590461695648.jpeg)
Οι μεταμεσονύχτιες κινητοποιήσεις ενεργών πολιτών της Άνδρου για τις ανεμογεννήτριες απέτρεψαν το Ο/Γ «Παναγία Παραβουνιώτισσα»να δέσει στο λιμάνι του Γαυρίου τα ξημερώματα της Τρίτης 26.5.2020.
![](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2020/05/3A7E060F-01CE-4FF2-A0B7-AB9B6F119164-e1590461743238.jpeg)
Πληροφορίες από το βράδυ της Δευτέρας 25.5.2020 έφεραν το πλοίο να μεταφέρει ανεμογεννήτριες στην Άνδρο. Ανταλλακτικά για το εργοστάσιο της Δ.Ε.Η. υποστήριξε ότι μεταφέρει η λιμενική αρχή δια του εκπροσώπου της, που ήταν παρούσα στην ώρα της άφιξης του πλοίου.
![](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2020/05/EE572D6B-A30A-4D5D-85E6-9A4F5134E49B-e1590461860732.jpeg)
Παρόντες στο λιμάνι ήταν μεταξύ άλλων κάποια μέλη της Επιτροπής Αγώνα και κόσμος που κινητοποιήθηκε άμεσα. «Η συγκέντρωση είχε παλμό παρά το ψιλόβροχο και την περασμένη ώρα» επισημαίνει ο Μιχάλης Τζανουλίνος.
Τελικά το Ο/Γ «Παναγία Παραβουνιώτισσα» απέπλευσε στις 04:12 για Λαύριο.
Ευχαριστούμε τον Μιχάλη Τζανουλίνο για το ρεπορτάζ για τις φωτογραφίες.
Για το εργοστάσιο της ΔΕΗ;;; Αυτό που διαλύουν κομμάτι κομμάτι για να το κλείσουν οριστικά;;; Είναι σαν τα ανταλλακτικά για τις ανεμογεννήτριες στο καλλιβαρι, που δεν λειτουργούν την τελευταία δεκαετία και για τις οποίες τον χειμώνα δήλωσαν δημοσίως ότι λύονται και αποσύρονται;; Κάποιος μας λέει πολλά ψέματα!!!!!!!!