Στον δεύτερο γύρο των δημοτικών εκλογών περνούν οι κ.κ. Θεοδόσης Σουσούδης με ποσοστό 36,59% και Δημήτρης Λοτσάρης με ποσοστό 30,36%.
Ευχαριστούμε θερμά τους κ.κ. Άννα Βούλγαρη, Γιάννη Μηνδρινό, Φίλιππο Κυρτάτα, Νικήτα Καράλη, Αντώνη Μαργέτη, Μιχάλη Τζανουλίνο, Μαλ. Χρήστου, αλλά και τους εθελοντές “φωτογράφους” κ.κ. Κούλα Καλλιβρούση, Ελίνα Φολερού και Βασίλη Σαρρή, που συνέβαλαν στην εκλογική κάλυψη.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιάννη Μπουκουβάλα για τις χρήσιμες επισημάνσεις του και όλους, όσοι παρακολουθήσατε τα αποτελέσματα από την εφημερίδα του νησιού μας.
ΜΦΜ
Για την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου εκλέγεται ο Γιώργος Χατζημάρκος με «μπροστά το Νότιο Αιγαίο».
Tελικά αποτελέσματα Σε 36 επι συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων 100%
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς 12.508
Ψηφίσαντες Εκλογείς 6.217 (49,24%)
Σύνολο Άκυρων-Λευκών 313 (5,03%)
Έγκυρα 5.904 (94,97%)
Άκυρα 157 (2,53%)
Λευκά 156 (2,51%)
Αποχή 6.408 (50,76%)
Χατζημάρκος Γεώργιος: 2.729 (46,22%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 2.350 (39,80%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 391 (6,62%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 231 (3,91%)
Αττιτής Νικόλαος: 203 (3,44%)
06:51
35 από 36 εκλογικά τμήματα
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς 12.625. Ψήφισαν 6.049 (47,91%)
Σύνολο Άκυρων-Λευκών 300 (4,96%) Έγκυρα 5.749 (95,04%)
Ακυρα 150 (2,48%) Λευκά 150 (2,48%)
Χατζημάρκος: 2.608 (45,36%)
Γλυνός 2.328 (40,49%)
Ντουνιαδάκης 389 (6,77%)
Κόκκινος 226 (3,93%)
Αττιτής 198 (3,44%)
00:33
Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Δήμου Άνδρου: Έγκυρα: 5.383
Γιαννίσης Δημήτρης: 625 (11,6%)
Καπάκης Γιάννης: 905 (16,8%)
Λοτσάρης Δημήτρης: 1.604 (29,8%)
Μπάλλας Λευτέρης: 271 (5,05%)
Σουσούδης Θεοδόσης: 1.978 (36,75%)
00:31
23.53 Περιφερειακές εκλογές. Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Άνδρου
Σε 11 επι συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων 30,56%
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς: 12.631
Ψήφισαν: 2.176
Εγκυρα: 2.064
Χατζημάρκος Γεώργιος: 969 (46,95%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 842 (40,79%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 111 (5,38%)
Αττιτής Νικόλαος: 71 (3,44%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 71 (3,44%)
00:22
Eκλογικό Τμήμα 21β Όρμου Κορθίου: Έγκυρα: 213
Γιαννίσης Δημήτρης: 2
Καπάκης Γιάννης: 30
Λοτσάρης Δημήτρης: 96
Μπάλλας Λευτέρης: 0
Σουσούδης Θεοδόσης: 85
00:01
Eκλογικό Τμήμα Βουρκωτής: Έγκυρα: 95
Γιαννίσης Δημήτρης: 15
Καπάκης Γιάννης: 20
Λοτσάρης Δημήτρης: 32
Μπάλλας Λευτέρης: 6
Σουσούδης Θεοδόσης: 22
23:50 Άνδρος
Εκλογικό Τμήμα 17β Κορθίου: Έγκυρα: 234
Γιαννίσης Δημήτρης: 1
Καπάκης Γιάννης: 30
Λοτσάρης Δημήτρης: 84
Μπάλλας Λευτέρης: 5
Σουσούδης Θεοδόσης: 114
23:48
Σε 10 επι συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων 27,78%
Αποτελέσματα της 26/5/2019 [Ώρα 23:41:08]
Περιφερειακές εκλογές. Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Άνδρου
Σε 10 επι συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων 27,78%
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς 12.631
Ψήφισαν: 1.997
Εγκυρα: 1.901
Χατζημάρκος Γεώργιος: 886 (46,61%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 100 (5,26%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 780 (41,03%)
Αττιτής Νικόλαος: 68 (3,58%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 67 (3,52%)
23:47
Συγκεντρωτικά αποτελέσματα: Έγκυρα: 4.841
Γιαννίσης Δημήτρης: 607 (12,54%)
Καπάκης Γιάννης: 825 (17,04%)
Λοτσάρης Δημήτρης: 1.392 (28,75%)
Μπάλλας Λευτέρης: 260 (5,37%)
Σουσούδης Θεοδόσης: 1.757 (36,29%)
23:23
Μπατσί: Έγκυρα: 346
Γιαννίσης Δημήτρης: 7
Καπάκης Γιάννης: 88
Λοτσάρης Δημήτρης: 110
Μπάλλας Λευτέρης: 14
Σουσούδης Θεοδόσης: 127
23:18
Συγκεντρωτικά αποτελέσματα: Έγκυρα: 4.495
Γιαννίσης Δημήτρης: 600 (13,35%)
Καπάκης Γιάννης: 737 (16,40%)
Λοτσάρης Δημήτρης: 1282 (28,52%)
Μπάλλας Λευτέρης: 246 (5,47%)
Σουσούδης Θεοδόσης: 1.630 (36,26%)
23:10
Κατάκοιλος: Έγκυρα: 138
Γιαννίσης Δημήτρης: 6
Καπάκης Γιάννης: 38
Λοτσάρης Δημήτρης: 53
Μπάλλας Λευτέρης: 12
Σουσούδης Θεοδόσης: 29
23:08
Καππαριά: Έγκυρα: 114
Γιαννίσης Δημήτρης: 2
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 52
Μπάλλας Λευτέρης: 7
Σουσούδης Θεοδόσης: 43
23:06 Άνδρος
Παλαιόπολη: Έγκυρα: 106
Γιαννίσης Δημήτρης: 5
Καπάκης Γιάννης: 13
Λοτσάρης Δημήτρης: 31
Μπάλλας Λευτέρης: 7
Σουσούδης Θεοδόσης: 50
23:04 Περιφερειακές εκλογές. Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Άνδρου
Σε 4 επι συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων 11,11%
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς 12.631
Ψήφισαν: 877
Χατζημάρκος Γεώργιος: 419 (50,18%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 301 (36,05%)
Αττιτής Νικόλαος: 27 (7,22%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 47 (5,63%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 40 (4,79%)
23:03
Eκλογικό Τμήμα 12β Μεσσαριάς: Έγκυρα: 142
Γιαννίσης Δημήτρης: 23
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 28
Μπάλλας Λευτέρης: 6
Σουσούδης Θεοδόσης: 75
22:52
Eκλογικό Τμήμα 2β Χώρας: Έγκυρα: 197
Γιαννίσης Δημήτρης: 43
Καπάκης Γιάννης: 27
Λοτσάρης Δημήτρης: 39
Μπάλλας Λευτέρης: 8
Σουσούδης Θεοδόσης: 80
22:47 Άνδρος
Βιτάλι: Έγκυρα: 53
Γιαννίσης Δημήτρης: 2
Καπάκης Γιάννης: 8
Λοτσάρης Δημήτρης: 29
Μπάλλας Λευτέρης: 9
Σουσούδης Θεοδόσης: 5
22.27 Περιφερειακές εκλογές. Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Άνδρου
Σε 2 επί συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων (5,56%)
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς: 12.618
Ψήφισαν: 394
Εγκυρα: 374
Χατζημάρκος Γεώργιος: 210 (56,15%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 110 (29,41)
Αττιτής Νικόλαος: 27 (7,22%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 17 (4,55%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 10 (2,67%)
22:25
Επαν/ση: Eκλογικό Τμήμα 11β Μεσσαριάς: Έγκυρα: 127
Γιαννίσης Δημήτρης: 16
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 25
Μπάλλας Λευτέρης: 9
Σουσούδης Θεοδόσης: 67
Ακυρα:5
Λευκά:2
22:24
Εκλογικό Τμήμα Γαυρίου: Έγκυρα: 268
Γιαννίσης Δημήτρης: 15
Καπάκης Γιάννης: 115
Λοτσάρης Δημήτρης: 62
Μπάλλας Λευτέρης: 4
Σουσούδης Θεοδόσης: 72
22:20
Eκλογικό Τμήμα 4β Χώρας: Έγκυρα: 186
Γιαννίσης Δημήτρης: 41
Καπάκης Γιάννης:14
Λοτσάρης Δημήτρης: 33
Μπάλλας Λευτέρης: 14
Σουσούδης Θεοδόσης: 84
22:13
Εκλογικό Τμήμα 5β Χώρας: Έγκυρα: 227
Γιαννίσης Δημήτρης: 50
Καπάκης Γιάννης: 21
Λοτσάρης Δημήτρης: 37
Μπάλλας Λευτέρης: 9
Σουσούδης Θεοδόσης: 110
22:03
21:58 Περιφερειακές εκλογές. Συγκεντρωτικά αποτελέσματα Άνδρου
Σε 1 επί συνόλου 36 Εκλ. Τμημάτων:
Εγγεγραμμένοι Εκλογείς: 12.618
Ψήφισαν: 190
Εγκυρα: 178
Χατζημάρκος Γεώργιος: 125 (70,22%)
Γλυνός Εμμανουήλ: 40 (22,47)
Αττιτής Νικόλαος: 6 (3,36%)
Κόκκινος Χαράλαμπος: 4 (2,25%)
Ντουνιαδάκης Ιωάννης: 3 (1,69%)
22:00
Κοχύλου: Έγκυρα: 82
Γιαννίσης Δημήτρης: 2
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 53
Μπάλλας Λευτέρης: 0
Σουσούδης Θεοδόσης: 17
21:59
Απροβάτου: Έγκυρα: 200
Γιαννίσης Δημήτρης: 8
Καπάκης Γιάννης: 58
Λοτσάρης Δημήτρης: 84
Μπάλλας Λευτέρης: 10
Σουσούδης Θεοδόσης: 40
21:54
Eκλογικό Τμήμα Μακροταντάλου: Έγκυρα: 191
Γιαννίσης Δημήτρης: 0
Καπάκης Γιάννης: 56
Λοτσάρης Δημήτρης: 94
Μπάλλας Λευτέρης: 3
Σουσούδης Θεοδόσης: 38
21:49
Eκλογικό Τμήμα 11β Μεσσαριάς: Έγκυρα: 134
Γιαννίσης Δημήτρης: 16
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 25
Μπάλλας Λευτέρης: 9
Σουσούδης Θεοδόσης: 67
Ακυρα:5
Λευκά:2
21:46
Eκλογικό Τμήμα 33β Μπατσίου: Έγκυρα: 275
Γιαννίσης Δημήτρης: 6
Καπάκης Γιάννης: 71
Λοτσάρης Δημήτρης: 109
Μπάλλας Λευτέρης: 13
Σουσούδης Θεοδόσης: 76
21:44
Εκλογικό Τμήμα 25β Γαυρίου: Έγκυρα: 236
Γιαννίσης Δημήτρης: 10
Καπάκης Γιάννης: 96
Λοτσάρης Δημήτρης: 72
Μπάλλας Λευτέρης: 8
Σουσούδης Θεοδόσης: 50
21:29
Στενιές: Έγκυρα: 178
Γιαννίσης Δημήτρης: 33
Καπάκης Γιάννης: 9
Λοτσάρης Δημήτρης: 34
Μπάλλας Λευτέρης: 7
Σουσούδης Θεοδόσης: 95
21:25
Eκλογικό Τμήμα 8β Λαμύρων: Έγκυρα: 99
Γιαννίσης Δημήτρης: 9
Καπάκης Γιάννης: 7
Λοτσάρης Δημήτρης: 23
Μπάλλας Λευτέρης: 10
Σουσούδης Θεοδόσης: 50
21:18
Εκλογικό Τμήμα 9β Λαμύρων: Έγκυρα: 145
Γιαννίσης Δημήτρης: 22
Καπάκης Γιάννης: 16
Λοτσάρης Δημήτρης: 35
Μπάλλας Λευτέρης: 34
Σουσούδης Θεοδόσης: 38
21:13
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ Δήμου Άνδρου: Έγκυρα: 1.207
Γιαννίσης Δημήτρης: 233 (19,30)
Καπάκης Γιάννης: 135 (11,88)
Λοτσάρης Δημήτρης: 347 (28,75)
Μπάλλας Λευτέρης: 62 (5,14)
Σουσούδης Θεοδόσης: 430 (35,63)
Άνδρος – 21:08
Πιτροφός Έγκυρα 173
Γιαννίσης Δημήτρης:45
Καπάκης Γιάννης:6
Λοτσάρης Δημήτρης:29
Μπάλλας Λευτέρης:7
Σουσούδης Θεοδόσης:86
21:00
Αποτελέσματα:20.50
Σε 5 επί συνόλου 717 Εκλ. Τμημάτων της Περιφέρειας Νότιου Αιγαίου (δεν συμπεριλαμβάνεται η Άνδρος)
Έγκυρα:: 1.291
Χατζημάρκος 791 (61,27%)
Γλυνός 375 (20,05)
Ντουνιαδάκης 56 (4,34%)
Αττιτής 24 (1,86%)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΑΤΤΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΥ-ΜΙΧΑΗΛ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΔΡΟΥ: Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι
ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΓΚΙΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΖΑΦΕΙΡΗ (ΧΑΛΑ) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
«ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ»
Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΝΤΟΥΝΙΑΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΔΡΟΥ: Υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι
ΓΙΑΝΝΙΤΣΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΡΕΜΟΥΝΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ
«ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ»
Υποψήφιος Περιφερειάρχης:ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΔΡΟΥ: Υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι
ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
ΛΟΤΣΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ
«ΠΝΟΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ»
Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΔΡΟΥ: Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι
ΨΗΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΓΚΡΕΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
«ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΠΟΧΩΝ»
Υποψήφιος Περιφερειάρχης: ΓΛΥΝΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΤΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ
ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΔΡΟΥ:Υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι
ΒΟΥΡΑΖΕΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
ΙΣΣΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
20:56
Αποίκια: Έγκυρα: 160
Γιαννίσης Δημήτρης: 76
Καπάκης Γιάννης: 10
Λοτσάρης Δημήτρης: 10
Μπάλλας Λευτέρης: 4
Σουσούδης Θεοδόσης: 60
20:49
Φελλός: Έγκυρα: 70
Γιαννίσης Δημήτρης: 5
Καπάκης Γιάννης: 11
Λοτσάρης Δημήτρης: 44
Μπάλλας Λευτέρης: 0
Σουσούδης Θεοδόσης: 10
20:45
Εκλογικό Τμήμα Συνετίου: Έγκυρα: 115
Γιαννίσης Δημήτρης: 4
Καπάκης Γιάννης: 20
Λοτσάρης Δημήτρης: 25
Μπάλλας Λευτέρης: 17
Σουσούδης Θεοδόσης: 49
Ακυρα: 6
Λευκά: 2
20:41
Εκλογικό Τμήμα 10β Μεσσαριάς: Έγκυρα: 178
Γιαννίσης Δημήτρης: 36
Καπάκης Γιάννης: 18
Λοτσάρης Δημήτρης: 42
Μπάλλας Λευτέρης: 10
Σουσούδης Θεοδόσης: 72
Ακυρα:4
Λευκά:2
20:29
Αρνη: Έγκυρα: 92
Γιαννίσης Δημήτρης: 1
Καπάκης Γιάννης: 18
Λοτσάρης Δημήτρης: 50
Μπάλλας Λευτέρης: 4
Σουσούδης Θεοδόσης: 19
20:27
Παλαιόκαστρο: Έγκυρα 153
Γιαννίσης Δημήτρης: 10
Καπάκης Γιάννης: 8
Λοτσάρης Δημήτρης: 100
Μπάλλας Λευτέρης: 5
Σουσούδης Θεοδόσης: 30
20:02
Πρώτο εκλογικό Χώρας: Έγκυρα 206
Γιαννίσης Δημήτρης: 53
Καπάκης Γιάννης: 22
Λοτσάρης Δημήτρης: 32
Μπάλλας Λευτέρης: 4
Σουσούδης Θεοδόσης: 95
19:55
Αμμόλοχος: Έγκυρα 54
Γιαννίσης Δημήτρης: 3
Καπάκης Γιάννης: 22
Λοτσάρης Δημήτρης: 15
Μπάλλας Λευτέρης: 5
Σουσούδης Θεοδόσης: 9