Οι καρέκλες αραιά τοποθετημένες και η είσοδος στο ναό με αποστάσεις.
Με αποστάσεις ευλάβεια και σεμνότητα που αρμόζει στους Ανδριώτες γιορτάστηκε η Παναγία η Θεοσκέπαστη σήμερα, 27 Ιουνίου 2020. Δάφνινο στεφάνι στη μνήμη των Ανδρίων ναυτικών έριξαν στη θάλασσα οι αρχές του νησιού και εκπρόσωποι της κυβέρνησης.
Τα γαλαζοπράσινα νερά της πατρίδας μας που κουβαλούν μέσα τους αμέτρητες ψυχές και ιστορίες.
Είθε να γιορτάσουμε το 2021 ανήμερα της γιορτής της την χάρη της Παναγίας, γεροί και όλοι παρόντες. Είθε ο εφιάλτης του κορονοϊού να έχει απομακρυνθεί από τη ζωή μας, του χρόνου στις 17 Απριλίου 2021.
Ο μελίρρυτος Σεβασμιότατος μητροπολίτης κ. Δωρόθεος Β με τον Γιάννη Βρούτση.
Η εφημερίδα ΑΝΔΡΙΑΚΗ/Andriakipress ευχαριστεί θερμά τις κυρίες Κούλα Καλλιβρούση και Άννα Βούλγαρη για την διάθεση των φωτογραφιών τους.
Η λιτάνευση της ιεράς εικόνας.
Οι καρέκλες αραιά τοποθετημένες και η είσοδος στο ναό με αποστάσεις.
Μελτέμι, 7άρι, γεμάτο.
Ο βουλευτής Φίλιππος Φόρτωμας προσέρχεται στην εκκλησία.
Ο υπουργός εργασίας Γιάννης Βρούτσης μαζί με τους Ανδριώτες Νίκο Καλλιβρούση και Κωσταντίνα Παριανού.
Μυσταγωγία και ευλάβεια.
Οι απόμαχοι της θάλασσας. Ανδριώτες ναυτικοί.
Η Άνδρος τιμά τους ναυτικούς της.
Ο Παπαμιχάλης της Θεοσκέπαστης.
Ο έπαρχος Δημήτρης Λάσκαρης, ο δήμαρχος Δημήτρης Λοτσάρης, ο αντιδήμαρχος Δημήτρης Γιαννίσης.
Πάντοτε παρούσα στην Άνδρο η βουλευτής Κατερίνα Μονογυιού. Μαζί της τα κορίτσια του χορευτικού με τις παραδοσιακές φορεσιές.
Ο αέρας σηκώνει τα πάντα και όλοι κοιτάνε το άγαλμα του αφανούς ναύτη.
Οικοδεσπότης του νησιού ο δήμαρχος Δημήτρης Λοτσάρης
Ο μελίρρυτος Σεβασμιότατος μητροπολίτης κ. Δωρόθεος Β με τον Γιάννη Βρούτση.
Τα γαλαζοπράσινα νερά της πατρίδας μας που κουβαλούν μέσα τους αμέτρητες ψυχές και ιστορίες.
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΜΑΣΚΕΣ .
ΟΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΤΗΤΟΥΝΤΑΙ “ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΥΛΑΒΙΑ Κ.Λ.Π.”
Οι αποστάσεις δεν τηρούνται στις φωτογραφίες των επισήμων. Με ευλάβεια οι πιστοί προσκύνησαν στην εκκλησία τηρώντας τις αποστάσεις όπως φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες με τις άδειες καρέκλες εκτός αλλά και εντός του ναού. Δηλαδή: Οι πιστοί τήρησαν τις αποστάσεις στο ναό. Οι πιστοί με ευλάβεια γιόρτασαν την Θεοσκέπαστη.Όσον αφορά στη χρήση μάσκας είναι προαιρετική. Συγκεκριμένα υπάρχει «ισχυρή σύσταση στους πολίτες για χρήση μάσκας».
Eάν θέλετε να πάτε στην Εκκλησία, για λόγους ευλάβειας, καλόν είναι να γνωρίζετε ότι κανείς δεν σας αναγκάζει πρώτον, και εάν αυτό το κάνετε για λόγους πίστεως κατά δεύτερον, είναι γνωστό ότι η αντίληψη περί μολυσμού εντός της Εκκλησίας είναι ύβρις (π.Σάββας αγιορείτης).
Χρησιμοποιούμε Cookies για να διασφαλίσουμε ότι σας προσφέρουμε την καλύτερη εμπειρία στον ιστότοπο μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο, θα υποθέσουμε ότι είστε ικανοποιημένοι με αυτόν...OK
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΜΑΣΚΕΣ .
ΟΠΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΝΑ ΤΗΤΟΥΝΤΑΙ “ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΥΛΑΒΙΑ Κ.Λ.Π.”
Οι αποστάσεις δεν τηρούνται στις φωτογραφίες των επισήμων. Με ευλάβεια οι πιστοί προσκύνησαν στην εκκλησία τηρώντας τις αποστάσεις όπως φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες με τις άδειες καρέκλες εκτός αλλά και εντός του ναού. Δηλαδή: Οι πιστοί τήρησαν τις αποστάσεις στο ναό. Οι πιστοί με ευλάβεια γιόρτασαν την Θεοσκέπαστη.Όσον αφορά στη χρήση μάσκας είναι προαιρετική. Συγκεκριμένα υπάρχει «ισχυρή σύσταση στους πολίτες για χρήση μάσκας».
Eάν θέλετε να πάτε στην Εκκλησία, για λόγους ευλάβειας, καλόν είναι να γνωρίζετε ότι κανείς δεν σας αναγκάζει πρώτον, και εάν αυτό το κάνετε για λόγους πίστεως κατά δεύτερον, είναι γνωστό ότι η αντίληψη περί μολυσμού εντός της Εκκλησίας είναι ύβρις (π.Σάββας αγιορείτης).
Γι΄αυτό αν φοβάσθε μην πηγαίνετε.