Η πρώτη φωτιά του 2023 που άναψε χθες Κυριακή στις 14:00 περίπου στους Γερακώνες μεταξύ Ι. Μονής Παναχράντου και Ζαγανιαρίου άφησε πίσω της περίπου 30 στρ. καμένης γης και έσβησε στις 16:30 περίπου της ίδιας ημέρας.
Στο σημείο έσπευσαν άμεσα τρία οχήματα του Π.Κ. Άνδρου και το Σ.Ε.Δ.Α. 9 με πέντε άνδρες που επιχείρησαν στο σημείο μέχρι την κατάσβεση.
Photo: Στέλιος Βαρθολομαίος
Υ.Γ. Μια ακόμη φώτια μεταξύ Άρνης και Βουρκωτής άναψε κι έσβησε σχεδόν άμεσα λίγο πριν εκπνεύσει το 2022. Εφιστάται η προσοχή σε όλους όσοι καίνε την περίοδο αυτή με την άπνοια να το κάνουν νομότυπα και επί της ουσίας.
![Η πρώτη φωτιά του 2023](https://andriakipress.gr/wp-content/uploads/2023/01/fotia-2.jpg)