Photo: Ρένα Σακελλάρη
Τα έθιμα και τις παραδόσεις τηρούν και αναβιώνουν τα μικρά κορίτσια του Χορευτικού του συλλόγου γυναικών Άνδρου. Έτσι το Σάββατο του Λαζάρου μικρές Λαζαρίνες πλημμύρισαν τον πεζόδρομο της αγοράς της Χώρας προσφέροντας λουλούδια στους περαστικούς και θέαμα γιορταστικό, δίνοντας τον τόνο στην έναρξη των ημερών του Πάσχα.
Το Σάββατο του Λαζάρου ο λαός μας το συνοδεύει με όμορφα έθιμα. Ένα από αυτά είναι τα κάλαντα που τραγουδούν μικρά κορίτσια, οι λεγόμενες “Λαζαρίνες”. Από την προηγούμενη μέρα έχουν μαζέψει λουλούδια και με αυτά έχουν στολίσει καλαθάκια με τα οποία ανά χείρας γυρνούν από σπίτι σε σπίτι και τραγουδούν.
Photo: Ρένα Σακελλάρη
«Πού ´σαι Λάζαρε, που είναι η φωνή σου
που σε γύρευε η μάνα κι αδερφή σου.
Ήμουνα στη γη, στη γη βαθιά χωμένος
κι από τους εχθρούς, εχθρούς βαλαντωμένος.
Βάγια, βάγια των βαγιών
τρώνε ψάρια, τον κολιόν
και την άλλη Κυριακή
ψήνουν το παχύ αρνί»
Photo: Ρένα Σακελλάρη
Τα παιδιά του Χορευτικού του Συλλόγου Γυναικών Άνδρου, εδώ και τρία χρόνια αναβιώνουν το έθιμο αυτό, χαρίζοντας ζωντάνια στην αγορά της Χώρας, τραγουδώντας τα κάλαντα και μοιράζοντας λουλούδια σε όλο τον κόσμο. Photo: Ρένα Σακελλάρη
Χρησιμοποιούμε Cookies για να διασφαλίσουμε ότι σας προσφέρουμε την καλύτερη εμπειρία στον ιστότοπο μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο, θα υποθέσουμε ότι είστε ικανοποιημένοι με αυτόν...OK